Çelik Eviye Nedir?

Çelik Eviye Nedir?

07-08-2020

Çelik Eviye Nedir?


Eviye, mutfak ve banyolarda kullanılan suyla ilgili her yerde mevcut olan bir ekipmandır. Mutfaklarda tezgâh üzerine yerleştirilen, meyve-sebze ve bulaşık yıkamak için kullanılan, bataryanın monte edildiği eviyeler batarya ile birlikte kullanılır. Çelik eviyenedir diye sorulduğunda akla gelen ilk kelime ‘sağlamlık’ olmaktadır.


Evyeler, pek çok farklı türde, farklı malzemelerden üretilebilmektedir. Her bir üretim malzemesinin kendine özgü avantajları ve kullanım kolaylığı vardır. Bununla birlikte dezavantajları da beraberinde gelmektedir. Seçim noktasında verilecek karar ihtiyaçlara göre değişecektir.


Eviyeler genellikle, çelik, granit, nikel kaplamalı veya mermer malzemeden üretilmektedir. Bu malzemelerden en sağlam olanı çelik evyedir. Bunun sebebi, çeliğin dayanıklı ve kaliteli bir malzeme olmasıdır. Evyeler bir kez alınıp uzun yıllar kullanılan bir ürün olduğu için çelik malzeme, mantıklı bir tercih olacaktır.


Eviyeler, suyla birlikte kullanıldığı için dayanıklı olması önemlidir. Sıcak ve soğuk suya maruz kalan ürünlerin deforme olması muhtemel olduğu için çelik eviye seçimi garantili bir seçimdir.


Parlak yapısıyla ve şık görünümüyle kullanışlılığın yanında estetik zevklere de hitap etmesi açısından çelik eviye en çok tercih edilen ürünlerdir. Çeşitli tasarım ve özellikleriyle birbirinden farklı çelik evyeler kullanıcılara sunulmaktadır.


Çelik eviye modelleri genellikle temelde tek veya çift gözlü olarak üretilir. Bu fark, kullanım alanı, amacı, alan özgürlüğü ve görsel tatmin olarak ayrılır. Tek gözlü çelik eviyeler genelde ev gibi özel kullanım alanlarında veya alan problemi olan küçük mekânlarda tercih edilir. Fonksiyonel ve birbirinden şık tek gözlü eviyeler arasından seçim yapmak kullanıcıya kalır.

Çift gözlü evyeler ise lüks evler veya büyük mutfaklı evlerin tercihi olmaktadır. Alan konusunda cömert olunduğunda çift gözlü eviye ciddi kullanım kolaylıkları sunmaktadır. Bulaşıkların yıkanmasından meyvelerin temizlenmesine pek çok alanda fonksiyonel özelliğe sahiptir. 


Bunun dışında ticari işletmelerin sahip olduğu büyük mutfaklar veya endüstriyel mutfaklarda da çift gözlü eviyeler tercih edilerek hız ve süreklilik hedeflenir.


Çelik eviyeler çift ve tek gözlü olan modellerinin yanı sıra, şekillerine göre de tercih imkânı sunmaktadır. Damlalıklı, yuvarlak, oval veya köşeli evyeler, birbirinden farklı görünümleriyle farklı beğenilere hitap etmektedir. Bu noktada ayırt edici özellik kişisel zevklerdir.


Çelik eviye temizlemesi en kolay malzemelerden biridir. İyi bir bezle sıcak su, limon tuzu veya karbonat kullanarak çizici veya delici bir alet kullanmadan rahatlıkla temizlik yapılabilir. 

En İyi Ankastre